Tisková zpráva č. 4: Unikátní soubor památek v Bohuticích

Unikátní soubor památek v Bohuticích včetně křížové cesty bude slavnostně otevřen 3. 4.  2012

Sen původního iniciátora myšlenky Lurdské jeskyně a Křížové cesty faráře Antonína Práška vybudovat z Bohutic přitažlivé poutní místo se již brzy uskuteční. Expozice dřevěných soch v životní velikosti, které se v roce 2007 podařilo navrátit zpět do Bohutic, je připravena ke slavnostnímu otevření. Opravené místnosti ve 2. poschodí Bohutického zámku skýtají důstojné zázemí pro soubor těchto unikátních soch. Pro účely expozice bylo nainstalováno speciální osvětlení, které má zvýšit intenzitu zážitku z biblického příběhu, který sochy vypráví. Tato část expozice bude pro širokou veřejnost slavnostně otevřena již 3. 4. 2012.

Celý projekt je spolufinancován Evropskou unií, konkrétně z prostředků Regionálního operačního programu Jihovýchod. Kromě zmíněné Křížové cesty bylo mimo jiné již na konci loňského roku opraveno zámecké nádvoří včetně arkádové fasády a vybudováno bezbariérové parkoviště. Další z významných památek v obci – Lurdská jeskyně pocházející z 30. let minulého století – je spojena s areálem zámku naučnou stezkou. Rovněž Lurdská jeskyně byla díky zmíněné dotaci nově stavebně zajištěna, bylo upraveno okolí a vybudován památník Antonína Práška.

„Návštěva expozice Bohutické křížové cesty je něco naprosto mimořádného. Velice mě překvapilo, jak jsou sochy zpracovány a jak na člověka celá expozice působí. Popravdě jsem očekával další pseudoreligiózní kýč a místo toho jsem potkal skvěle odvyprávěný příběh prostřednictvím nenásilné exprese soch. Procházka naučnou stezkou Antonína Práška takhle na konci zimy skýtá příjemné prostředí pro přemýšlení,“ řekl Martin Horný, novinář z brněnských médií. 

Expozice na sebe strhla pozornost již v průběhu vlastních příprav. Během roku Bohutice navštívila řada významných hostů například z oblasti politiky a diplomacie. Ilustraci toho, jaký význam expozice má a jaké možnosti obci přináší, je nedávná návštěva ministra zahraničí Karla Schwarzenberga nebo velvyslance Bosny a Hercegoviny pana Nediljka Biliče.

Obec Bohutice se nachází 31 km jihozápadně od Brna, nedaleko Moravského Krumlova a Znojma, v nadmořské výšce 258 metrů. Nejpohodlněji se do Bohutic dostanete po silnici č. 53 Brno – Znojmo. Z Vídně je možné použít dálnici A5. Dále také vlakovým spojením ČD Brno – Hrušovany nad Jevišovkou, které obcí prochází a má zde zastávku jen několik minut chůze od zmíněných památek. Obcí prochází také značená cyklistická stezka  Ivančice-Znojmo.

Návštěvníci, kteří se rozhodnou do obce přijet, by měli počítat s tím, že v Bohuticích a okolí mohou strávit i několik dnů. „Návštěvu expozice by měli spojit s ochutnávkou místních vín, slivovice a jedinečné Bohutické meruňkovice v Zámeckých sklepích,“ doporučuje optimální využití dalších bohutických atrakcí starosta obce Pavel Štefka.

Kromě zmíněných lákadel, které Bohutice nabízí během celého roku, můžete dále navštívit například Meruňkový karneval a Podzimní bohutické slavnosti. Soubor unikátních památek a zmíněných atrakcí postupně vytváří z Bohutic nový turistický cíl na mapě jižní Moravy.

Ještě před slavnostním otevřením si mohou Křížovou cestu prohlédnout objednaní zájemci a novináři.

Informace o popisovaném souboru Unikátních památek v Bohuticích najdete na nové webové stránce www.krizovacestabohutice.cz

Print Friendly
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.