Bohutice a okolí

Obec Bohutice najdeme na posledních jižních výběžcích Českomoravské vrchoviny. Tato na první pohled malebná vinařská a meruňkami proslavená obec má své jedinečné památky a dějiny. Bohutice se nachází 31 km jihozápadně od Brna, nedaleko Moravského Krumlova a Znojma, v nadmořské výšce 258 metrů. Nejpohodlněji se do Bohutic dostanete po silnici č. 53 Brno – Znojmo. Z Vídně je možné použít dálnici A5. Dále také vlakovým spojením ČD Brno – Hrušovany nad Jevišovkou, které obcí prochází a má zde zastávku jen několik minut chůze od zmíněných památek. Obcí prochází také značená cyklistická stezka  Ivančice-Znojmo.

Bohutická meruňka

Bohutice jsou zemědělskou obcí se silnou tradicí vinařství a sadovnictví. Meruňky se v bohutickém regionu pěstují přes 150 let a jako jedinečný druh zde byla vyšlechtěna Bohutická meruňka (Abricot Surce de Bohutice).

Vinařství

První vinice byla založena na vrchu u sv. Michaela již roku 1237. V současné době je v obci vysazeno 7 ha vinic, na nichž jsou pěstovány zejména odrůdy Svatovavřineckého a Veltlínského zeleného. Místní vinaři ale mohou nabídnout i řadu dalších odrůd.

Obec žije také současným bohatým kulturním a společenským životem, který může nabídnout také turistům. Návštěvu památek je možné spojit s ochutnávkou místních vín a jedinečné Bohutické meruňkovice. Neměli by jste zapomenout navštívit již zmíněné zámecké sklepy.

Kromě uvedených lákadel, které Bohutice nabízí během celého roku, můžete dále zažít například Meruňkový karneval a Podzimní bohutické slavnosti. Soubor unikátních památek a zmíněných atrakcí postupně vytváří z Bohutic nový turistický cíl na mapě jižní Moravy.

Print Friendly

Komentáře nejsou povoleny.