Kontakt

Obecní úřad Bohutice

Bohutice 8, 671 76
tel./fax: +420 515 336 315
oubohutice@tiscali.cz
www.bohutice.cz
www.krizovacestabohutice.cz
 
Expozice křížové cesty ve II. patře zámku v Bohuticích je otevřena:
Po – Čt 10 – 15 hod.
Pá 10 – 14 hod.
So, Ne 10-12 a 13-16 hod.
 

 

Obec Bohutice

Jihomoravskou obec Bohutice najdeme na posledních jižních výběžcích Českomoravské vrchoviny. Leží nedaleko Moravského Krumlova a Znojma, asi 30 kilometrů jihozápadně od Brna. Tato, na první pohled malebná vinařská a meruňkami proslavená obec, má také své jedinečné dějiny. První písemná zmínka o Bohuticích je z roku 1253, již v té době zde stával farní kostel.

Bohutický příběh by ale nebyl tak barvitý a poutavý bez slavných lidí, kteří v obci působili. Například s výstavbou kostela je v 19. století spjata osoba národního buditele a sběratele moravských lidových písní pátera Františka Sušila. Dalším takovým mužem byl charismatický farář Antonín Prášek, který zde působil od roku 1924 a inicioval vznik Lurdské jeskyně, Bohutické křížové cesty a založil tradici zdejších slavných poutí. Jméno pátera Antonína Práška nese také nově zbudovaná Naučná stezka.

Bohutická křížová cesta

Jednou z výrazných stavebních památek Bohutic je zámek. Právě ve druhém patře zámku je umístěna nově vybudovaná muzejní expozice Bohutické křížové cesty. Jednotlivá zastavení svým velmi realistickým uměleckým provedením působivě vykreslují Ježíšův příběh. Sledujeme Ježíšovu cestu od okamžiku odsouzení římským prokurátorem Pilátem Pontským až po jeho uložení do hrobu.

Při pohledu na postavy a zejména tváře jednotlivých zastavení – VIA DOLOROSA – se uvnitř návštěvníka probudí pocit něčeho hlubokého a poetického. Exprese jednotlivých postav vstupujících do příběhu o ukřižování Ježíše Krista nemůže nechat klidným nikoho, bez ohledu na vyznání, sociální postavení či věk.

Print Friendly

Komentáře nejsou povoleny.