Tisková zpráva č. 5: Unikátní soubor památek v Bohuticích

Unikátní soubor památek v Bohuticích včetně slavné Křížové cesty byl slavnostně otevřen

3. 4. 2012 oslavily Bohutice jednu z významných událostí v novodobých dějinách obce. Proběhlo slavnostní otevření Unikátního souboru památek v Bohuticích včetně slavné Křížové cesty. Návštěvnici si mohou konečně prohlédnout celou expozici Křížové cesty, navštívit zámecké sklepy a zažít malebnou procházku obcí po Naučné stezce pátera Antonína Práška.

Zástupy zvídavých návštěvníků zaplnily prostory bohutického zámku, aby si mohly prohlédnout slavnou expozici tvořenou 54 sochami sestavenými do jednotlivých zastavení. Moderní expozice původního díla kutnohorského řezbáře Bohumila Beka nyní na zámek přitahuje jako magnet nejen poutníky, ale i turisty ze širokého okolí.

„To, co jsem viděl, se dá těžko popsat a předat slovy. Na hodinu jsem se ocitl v biblickém příběhu a ani jsem si neuvědomoval, že mi ho celý odvyprávěly dřevěné sochy. Opravdu nelituji, že jsem se vydal do Bohutic. Obec má úžasné okolí, těším se na procházku stezkou Antonína Práška a také na ochutnávku  místních vín,“ řekl Petr Mrkvička, student Filosofické fakulty Masarykovy univerzity.

Široká veřejnost si nyní může expozici prohlédnout ve 2. poschodí zámku v Bohuticích, denně (včetně víkendu) od 10 do 15 hod. Kromě zámecké expozice se mohou návštěvníci vydat na krásnou procházku po Naučné stezce pátera Antonína Práška. Na cestě touto malebnou jihomoravskou obcí je čeká kostel s pamětní deskou národního buditele a sběratele lidových písní pátera Františka Sušila a působivým interiérem Lurdské jeskyně pocházející ze 30. let minulého století. Samotná stavební úprava jeskyně a jejího okolí byla stejně jako zbytek infrastruktury financována z Regionálního operačního programu Jihovýchod. Na konci stezky čeká návštěvníky výhled na siluetu hřbitova od zrekonstruované sochy sv. Václava. Dalším zastavením může být výhled na celkové panorama obce s vinohrady a vzdálenou Pálavou od sochy svatého Michala, umístěné na protějším kopci.

Meruňkami proslavená obec Bohutice skýtá návštěvníkům zámeckých sklepů široký výběr vzácných ročníků meruňkovice. Sousední sklepy mohou nabídnout turistům ochutnávku vín, zejména od místních vinařů.

Ti, kteří se rozhodnou zavítat do Bohutic později, by si měli naplánovat svoji cestu tak, aby nepromarnili Meruňkový karneval s ochutnávkou vyhlášené Bohutické meruňkovice, marmelád a dalších meruňkových specialit. Velkou návštěvnost mají tradiční Bohutické podzimní slavnosti, na kterých mohou návštěvnici ochutnat vynikající burčák, bohutická vína, medovinu a zabijačkové speciality.

Aktuální informace o pořádaných akcích najdete na webu obce www.bohutice.cz.

Informace o bohutických památkách včetně otvírací doby najdete na www.krozovacestabohutice.cz.

Print Friendly
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.