Bohutice se stávají novým turistickým cílem na jižní Moravě Malebná obec Bohutice, která leží na posledních výběžcích Českomoravské vrchoviny,
má svůj jedinečný příběh. Tento příběh vznikl ve 30. letech minulého století a nyní má z Bohutic vytvořit vyhledávaný cíl pro turisty.
Tímto cílem je unikátní soubor památek v Bohuticích, který zahrnuje zejména úpravu nádvoří zámku, vybavení expozice křížové cesty a vybudování naučné stezky Antonína Práška. Celý projekt je spolufinancován Evropskou unií, konkrétně z prostředků Regionálního operačního programu Jihovýchod.
Bohutice mají a měly své slavné obyvatele. Jedním takovým mužem byl charizmatický farář Antonín Prášek, který v roce 1928 inicioval vznik Lurdské jeskyně v Bohuticích. Kromě jeskyně byla na popud faráře Práška vyrobena unikátní série soch, která vypráví Ježíšův příběh od okamžiku odsouzení Pilátem Pontským až po jeho uložení do hrobu. Tuto sérii soch nazýváme „Bohutická křížová cesta“.
Komplexní instalace inspirovaná příběhem francouzských Lurd měla v souladu se záměrem faráře Práška nejen posílit Bohutice jako náboženské a duchovní centrum regionu, ale i vydělat obci dobré peníze. Ke zvýšení atraktivity tohoto místa měla pomoci zejména Lurdská jeskyně a na ni navazující projekt vytvoření monumentální křížové cesty o čtrnácti zastaveních umístěných v plánovaném Svatováclavském parku nad jeskyní.
Sochy postav křížové cesty, byly objednány u známého kutnohorského řezbáře Bohumila Beka. Použitým materiálem bylo velmi kvalitní cedrové dřevo, které farář nechal dovézt z Libanonu. Uznávaný specialista na betlémy a oltáře Bek bohutickou objednávku dokončil v roce 1933.
Všechny tyto záměry byly přerušeny II. světovou válkou a následující komunistickou diktaturou. V roce 1959 zemřel otec bohutického projektu farář Prášek a s ním i jeho myšlenka. „Naším úkolem je Práškovu myšlenku vzkřísit a cestou dokončení jeho plánu vrátit Bohuticím naději stát se nejen turistickým cílem, ale i významným duchovním místem,“ vysvětlil současné záměry bohutické radnice starosta obce Pavel Štefka.
Unikátní Bohutická křížová cesta se téměř zázrakem zachovala do dnešních dnů. Sochy byly umístěny na různých provizorních místech, například v dobách komunistické diktatury byly umístěny v přístřešku u Lurdské jeskyně a po její demolici v kostele a hřbitovní kapli. Se souhlasem Arcibiskupství olomouckého, avšak přes protest místních farníku, byly v roce 1991 prodány do Žarošic, odkud po neuskutečněném záměru vybudovat pro ně kapličky, byly odvezeny do premonstrátského kláštera v Nové Říši.
Navrácení do Bohutic se uskutečnilo v roce 2007, kdy byly na dobu 25 let zapůjčeny obecnímu úřadu, který zajistil jejich nákladnou rekonstrukci, obnovu a umístění v zámecké expozici.
Obci se podařilo prostřednictvím evropských fondů získat na opravu soch šest miliónů korun.
„V současné době je třicet pět soch zrestaurováno a další ještě čekají na opravu. Do dnešního dne se nám podařilo sehnat peníze na zrestaurování většiny soch, ale také na opravu části zámku a Lurdské jeskyně. Dnes můžeme nabídnout turistům daleko víc, než jsme mohli předtím,“ řekla hlava bohutické radnice Pavel Štefka.
Jednou z výrazných stavebních památek Bohutic je také zámek. Původně se zde nacházela tvrz ze 14. století. Do areálu vstoupíme branou přes nově zrekonstruované nádvoří.
Současná renesanční podoba zámku pochází z přelomu 16. a 17. století. Jedná se o trojpodlažní arkádovou budovu se sloupy a pavlačemi. Arkády jsou v přízemí členěny masivními kamennými hranolovými pilíři, v prvním a druhém patře pak jemnějšími toskánskými sloupy.
Plánem obce je v nejbližší době zpřístupnit turistům instalaci křížové cesty v opravených prostorách druhého podlaží zámku v Bohuticích. „Chceme spojit křížovou cestu s každoroční tradicí bohutických slavností a s ochutnávkou vín. Očekáváme také, že unikátní soubor památek v Bohuticích naši obec proslaví a křížová cesta se stane jedním z důležitých symbolů celé obce,“ dodal na závěr starosta Bohutic.